Spalio 23 d. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas nusprendė, kad Prancūzija pažeidė dviejų moterų žmogaus teises, paskirdama joms piniginę bausmę už nikabo (visą kūną dengiančio musulmoniško šydo) dėvėjimą viešumoje.

Moterų skundus komitetas, kurį sudaro nepriklausomi ekspertai, gavo 2016 m. Jos buvo nubaustos 2012 m. Prancūzija 2010 m. Prancūzija priėmė įstatymą kuriuo viešojoje erdvėje draudžiama dėvėti bet kokį drabužį siekiant paslėpti veidą. Jis daugiausiai įtakos turėjo musulmonėms moterims, kurios įprastai dėvėdavo visą kūną ir veidą dengiančius šydus, paliekančius tik siaurą tarpą akims – burkas ar nikabus. Bauda gali siekti 150 eurų. 

JT komitetas pareiškė, kad toks draudimas neproporcingai pažeidžia ieškovių teisę išreikšti savo religinius įsitikinimus ir kad Prancūzija nesugebėjo tinkamai paaiškinti, kodėl reikalingas toks apdangalų draudimas. Komitetas nebuvo įtikintas tokio įstatymo būtinumu bei tinkamamumu, Paryžiui jį grindžiant valstybės saugumu ir taikiu visuomenės sugyvenimu. Pažymėta, kad draudimas dengti veidą viešumoje užuot apsaugojęs musulmones moteris iš tiesų gali turėti atvirkščią efektą – įkalinti jas namuose, užkirsti kelią viešosioms paslaugoms ir marginalizuoti.

Prancūzijai suteiktas 180 dienų laikotarpis atsakyti, kokių veiksmų imtasi įgyvendinant komiteto sprendimą, tarp jų – kompensacijos ieškovėms bei priemonės, kad tokie žmogaus teisių pažeidimai nepasikartotų ateityje. Komiteto sprendimas nėra teisiškai įpareigojantis.

2014 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas atmetė jaunos musulmonės skundą, teigdamas, kad Prancūzijos draudimas dengti veidą yra teisėtas. Prancūzija buvo pirmoji Europoje priėmusi tokį įstatymą, po to panašius draudimus įgyvendino ir Danija bei Nyderlandai. 

Parengta pagal Jungtinių Tautų ir CNN informaciją

Bernardinai.lt

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode