Kai mažyčio Klotztovo kaimelio, esančio Meklenburgo-Pomeranijos žemėje prie Baltijos jūros, besiribojančioje su Lenkija, gyventojas sumanė sutvarkyti savo seną namą, kuriam bent du šimtai metų, jis nenutuokė, kad darbai virs sensacingu archeologiniu atradimu. Nukasęs apie 20 centimetrų žemės prie durų, vyras aptiko granito plokštę su figūra, kurios iškalimo data siekia krašto evangelizavimo ištakas. Joje galbūt vaizduojamas senosios Pomeranijos apaštalas šv. Otonas iš Bambergo.
Meklenburgo-Pomeranijos žemės kultūros ministrė BettinaMartin archeologinį atradimą plačiajai publikai pristatė rugpjūčio 14-ąją. Granito plokštė yra metro aukščio, 60 centimetrų pločio ir 40 centimetrų storio. Joje iškalta figūra, kuri neabejotinai vaizduoja svarbų Bažnyčios personažą, ko gera, vyskupą, kaip leidžia spėti apdaro kontūrai ir juosta ant kaklo su kryžiaus simboliu. Archeologas Detlefas Jantzenas pridūrė, jog granito plokštei apie 900 metų, panašaus laikotarpio artefaktų regione, įskaitant ją, yra tik penki, o platesniame geografiniame kontekste, apimančiame ir dabartinės Lenkijos teritorijas, – apie dvidešimt. Pasak archeologo, galima pagrįstai spėti, kad granito plokštėje vaizduojama figūra yra šv. Otonas iš Bambergo, vyskupas ir Pomeranijos apaštalas, gimęs apie 1060 metus ir miręs 1139 metais. Gražus sutapimas, kad kaip tik šiais metais yra minimas jo pirmosios misijos Pomeranijoje 900 metų jubiliejus. Yra žinoma, kad vyskupas pirmą kartą atvyko į regioną 1124 metais, o antrą kartą sugrįžo 1128-aisiais. Pomeranijos žemės Volgasto miestelio muziejuje iki rudens veikia paroda, kuri yra skirta šv. Otono gyvenimui ir darbams. Jo kapas yra Bambergo Šv. Mykolo abatijoje.
Kaip granito plokštė su vyskupo atvaizdu atsidūrė Klotztovo kaimelyje, kuriame šiandien gyvena vos kelios dešimtys žmonių? Galbūt ji kažkada stovėjo bažnyčioje arba koplyčioje kažkur Klotztovo apylinkėse – ji neišliko, bet apie ją žinoma iš rašytinių šaltinių. Taip pat reikia prisiminti, kad pro čia kadaise ėjo svarbus prekybinis kelias į Uznamo salą, kuri tuo metu tarnavo kaip vienas iš svarbesnių uostų laivams, plaukiantiems palei Baltijos jūros pakrantę, iki pat Gdansko ar vikingų gyvenviečių Skandinavijoje. Vėliau, bažnyčiai ar koplyčiai sunykus, kažkas granitinę plokštę panaudojo savo namų įrengimui ir galiausiai ji buvo pamiršta.
Archeologas D. Jantzenas nurodo, kad ant granitinės plokštės figūros kaklo matoma juosta su kryžiumi gali būti palijus, kuriuos popiežius dovanodavo vyskupams. Yra žinoma, kad šv. Otonui iš Bambergo palijus buvo įteiktas 1111 metais. Pasak archeologo, jis norėtų, kad regiono evangelizavimą menanti granitinė plokštė liktų ten, kur buvo atrasta – Klotztovo kaimelyje, deramai ją įrėminus stiklo ir metalo konstrukcijoje bei apšvietus tokiu būdu, kuris išryškintų iškaltos vyskupo figūros detales.
(RK / Vatican News) nuotr.: Bambergas – Šv. Otono gimtinė ir paskutinio poilsio vieta